Orustav Teresa InnocentiKonst och kuriosa under klubban i EllösparkenBesökaren: ”Det kan bli dyrt, men man har ju en dröm om Antikrundan”.
Stenungsundav Linnéa NilssonKonst, mattor och möbler klubbades när resande auktion var på besök i Stenungsund”Vi är nog ensamma om att resa runt så här.”
Orustav Erika OlofssonLokalt auktionshus säljer föremål över hela världen"Ett stort sug efter möbler från 50- och 60-talet."
Stenungsundav Torbjörn ArvidssonIngen ny ägare till Karlbergs krog – auktion väntar”Bäst för alla om krogen hade kunnat drivas vidare”.
Stenungsundav Annika Sahlin OttossonPotentiell köpare vill ta över Karlbergs krog – är sista chansen Är sista chansen: ”Annars lägger vi ut tillgångarna på auktion”.
Tjörnav Totte VesterlundSkärhamnsbo budade hem signerad VM 94-tröja för 75 000 kronor på välgörenhetsauktionPengarna går till hjärtstartare: ”Kommer från en familj med dåliga hjärtan”.
OrustFolkav Camilla MoestedtStor folkfest i Henån när Lasse Kronér höll i hjärtvänlig auktion Årets Glädjeresa samlade många på Hamntorget.
Tjörnav Totte VesterlundOmtyckt färja på Tjörn till salu – budgivningen har börjatAuktionsfirman: ”Lite unik”.
Orustav Torbjörn ArvidssonAuktion och loppis drog publik till Stala bygdegårdKassören: ”Vi brukar få in 100 000 till 150 000 kronor på en auktion”.
OrustStenungsundTjörnav Camilla HentschelKändisbesöket ställs in – Ingen Lasse Kronér på äldreboenden i STO”Tråkigt, men de gamla ska i alla fall få sina tv-apparater”, säger Tommy Witedal på Glädjeresan.